Aktualności

23.02.2022

Rozpoczynamy realizację nowego projektu pn. „Zielone gospodarstwa opiekuńcze”

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Zielonej Górze rozpoczął w partnerstwie z Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Kalsku (ODR) projekt pn. „Zielone gospodarstwa opiekuńcze”, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozpoczynamy realizację nowego projektu pn. „Zielone gospodarstwa opiekuńcze”

Gospodarstwo opiekuńcze - to forma wsparcia w zakresie opieki i integracji społecznej realizowana w ramach gospodarstwa wiejskiego posiadającego położenie w sąsiedztwie przyrody lasów i łąk, ogród umożliwiający komfortowy wypoczynek i uprawę roślin oraz domowe zwierzęta. Stawiamy na domową atmosferę, podopieczni w gospodarstwach mają czuć się swobodnie, a zapewniane aktywności muszą być zgodne z ich preferencjami, oczekiwaniami i możliwościami.

Co zakłada projekt?

  • utworzenie 3 gospodarstw opiekuńczych, które zapewnią 24 miejsca dziennego pobytu dla 24 osób przez co najmniej 8 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu przez okres 12 miesięcy. 
  • wsparcie w formie kursów dla opiekunów i asystentów os. starszej w tym osób z niepełnosprawnościami.

TO NIE TYLKO PROJEKT - STAWIAMY NA SYSTEMOWE ROZWIĄZANIE

Najważniejszym elementem potrzebnym do utworzenia na danym obszarze gospodarstwa opiekuńczego jest zrozumienie idei i otwartość ze strony włodarzy. Gospodarstwo będzie prawidłowo funkcjonowało gdy od początku współpraca będzie zdeklarowana i omówiona. Zależy nam przede wszystkim na wypracowaniu i wprowadzeniu trwałej systemowej zmiany, u której podstaw leży dobra i ścisła współpraca z samorządem.