Aktualności

11.10.2016

Wizyta w PANATO - ekonomia społeczna widziana z Nadodrza

10 października odbyła się wizyta studyjna do Wrocławia. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczelni, OWES-ów oraz instytucji publicznych mieli okazję zapoznania się z funkcjonowaniem spółdzielni socjalnych PANATO, BIZ:ON oaz Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

O blaskach i cieniach prowadzenia spółdzielni socjalnej, o tym jak budować dobre relacje w firmie społecznej, budowaniu potencjału i rozwoju zawodowym mówili: Paulina Ograbisz ze Spółdzielni Socjalnej PANATO oraz Roland Zarzycki ze spółdzielni Biz:on.

Wizyta w PANATO - ekonomia społeczna widziana z Nadodrza

Uczestnicy wizyty poznali model biznesowy i ofertę PANATO. O tym jak  budowane są relacje z biznesem i instytucjami publicznymi, o sposobach pozyskiwania zleceń, o tym jak ważne jest szukanie nowych rozwiązań, ulepszeń w dążeniu do rozwoju firmy, mówiła Pani Paulina Ograbisz, prezes spółdzielni.

DSC_2701

Jak wygląda ekonomia społeczna z Nadodrza, uczestnikom wizyty przedstawił Roland Zarzycki, prezes Spółdzielni Socjalnej Biz:on, która jako pierwsza w Polsce kawiarnia testowała model biznesowy – płatności za spędzony czas i open bar oraz formułę „jesz i pijesz, ile chcesz - płacisz, ile chcesz”.

DSC_2901

Spółdzielnia Panato i Biz:on to także przestrzeń funkcjonowała jako miejsce spotkań, warsztatów, debat. Wieczorami odbywają się tutaj na przykład filozoficzne wtorki, profesjonalne cuppingi (degustacje kaw) i pokazy filmowe. To miejsce społeczno-kulturalnych spotkań. Ludziom z PANATO i Biz:ona zależy, aby goście czuli, że to ich miejsce i żeby wspólnie z nimi je tworzyli.

DSC_2697

Uczestnicy odwiedzili także Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej, po którym oprowadziła i zapoznała z jego funkcjonowaniem Ewa Wójcik, dyrektor ZAZ-u.

Obecnie zakład zatrudnia 36 osób z niepełnosprawnością (w tym 19 osób ze znacznym stopniem i 17 osób z umiarkowanym stopniem). Odwiedzono dział poligraficzny oraz gastronomiczny. 

DSC_2732

Po powrocie z ZAZ-u odbyły się warsztaty kreatywne z sitodruku  – każdy uczestnik wykonał samodzielnie nadruk na torbie z grafiką wrocławską, którą zachował w formie gadżetu-pamiątki.

DSC_2776
DSC_2872

Zapraszamy do obejrzenia Fotorelacji! »